O Nas

stara_wieza_loCharakterystycznym akcentem architektonicznym Spały jest górująca nad jej centrum 36 metrowa wieża wodociągowa. Stanowiła ona wraz z pałacykiem myśliwskim i budynkiem koszar kozackich, zaczątek tworzonej w Spale od 1884 roku rezydencji dla rosyjskich carów.

Obok pałacyku wzniesiono również domy dla personelu i rozmaite zabudowania gospodarcze. Z myślą o stworzeniu rosyjskim władcom jak najlepszych warunków pobytu w spalskiej stanicy myśliwskiej.

Wybudowano tutaj elektrownię wodną oraz wieżę ciśnień wraz z pompownią i siecią wodno-kanalizacyjną. W rezultacie powstał w Spale okazały nowoczesny, jak na tamte czasy, zespół rezydencjonalny o znacznej samowystarczalności.

Usytuowana nieopodal pałacyku wieża wodociągowa została zbudowana z cegły na fundamencie ceglano-kamiennym. Budowla na planie koła, lekko zwężająca się ku górze., posiada ściany grubości aż 135 cm. Pierwotnie wieża posiadała zwieńczenie drewniane, kryte dachówką. Później zastąpiono je konstrukcją murowaną. Do wieży przylega parterowy budyneczek dawnej pompowni. Jest zbudowany z cegły na planie prostokąta.

Najpoważniejszym wyzwaniem architektonicznym przy adaptacji Spalskiej wieży było to, że budynek jak i przyległy teren jest wpisany to rejestru zabytków. Zatem obiekt, który znajduje się wbudowa_lo takim terenie musiał być potraktowany wyjątkowo. Nie można było odebrać mu jego zastanych właściwości, a najlepszym rozwiązaniem było jeszcze bardziej je wyeksponować.

Taka idea przyświecała architektom przy projektowaniu budynku. Projektantom znakomicie udało się połączyć historyczny wizerunek wieży z nowoczesnością. Szkło cegła i drewno idealnie komponują się z charakterem budowli. Zabudowany dawny budynek pompowni tworzy wraz ze szklanym tarasem bardzo eleganckie i przestronne wnętrze. Smaku dodaje również otwarta kuchnia i piękny widok na Spałę przez duże tafle szkła.

carska_obecnie_loObecnie Carska Wieża to wyjątkowe miejsce. To tutaj spotyka się tradycja z nowoczesnością, luksus z ciepłem domowego ogniska, a niezwykła atmosfera sprawia, że każdy czuje się wyjątkowo. Oszklona bryła kawiarni pozwala cieszyć się naturalnym światłem i podziwiać magiczną Spałę ubraną w szatę wszystkich pór roku. Każdy element został zaprojektowany indywidualnie, a wspólnie tworzą doskonałą całość. W Carskiej Wieży kryje się tajemnica dobrego smaku lodów własnej produkcji serwowanych tu w fantazyjnych zestawieniach, które pieszczą wszystkie zmysły. Świetnie wyszkolony personel przygotuje dla Państwa nie tylko smaczny, ale także niezwykle barwny deser.

Na spragnionych szybkich i aromatycznych kąsków czeka pizza w różnorodnych smakach. Chrupiące, cienkie ciasto i świeże zioła sprawiają, że smak ten zabiera w wykwintną kulinarną podróż.

Każdy dzień jest dobry, by odpocząć w Carskiej Wieży przy „małej czarnej”. To także idealne miejsce rozmów biznesowych, romantycznych westchnień i spotkań po latach.

Wirtualny spacer

Wyświetl większą mapę

Aktualności